~ aLbanian c0de ~
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cilat jane 7`Mrekullit Kompjuterike

Shko poshtë

Cilat jane 7`Mrekullit Kompjuterike Empty Cilat jane 7`Mrekullit Kompjuterike

Mesazh nga hidden Mon May 10, 2010 7:59 am

CILAT JANë SHTATë MREKULLITë KOMPJUTERIKE
Në fillim ishin shtatë mrekullitë e botës. Pastaj doli lista e re e shtatë mrekullive etë reja, i votuar me stilin e internetit. Kjo i bëri shkencëtarët të mendojnë: Cilat janë shtatë mrekullitë e teknologjisë kompjuterikeë Lidershipi i Biznesit të Teknologjisë (CIO), ka hartuar listën e shtatë kompjuterëve dhe projekteve më të mëdha, më ekstreme dhe më të pazakonta në botë.
Vendin e parë e mban Kamera 1, e cila e vendosur mbi një copë akulli në Polin e Veriut dhe e fuqizuar me baterinë që noton poshtë saj, merr foto aty ku njeriu nuk shkel dot. Jetëgjatësia e saj është e shkurtër, fundoset ëdo stinë të vitit dhe zëvendësohet me modelin e ri. Deri më sot ka fotografuar vetëm akull, asnjë imazh të Babagjyshit dhe as drerëve fluturues. Interesante është edhe qendra më e madhe e grumbullimit të informacionit, Google, qendra e së cilës është e vendosur në 30 akra tokë në një zonë të largët në Dalles, Oregon, vend në të cilën pjesa më e madhe e amerikanëve nuk e dinë se ekziston. Në të gjithë qendrat e të dhënave Google ruan rreth 200 petabytes. Pas saj vjen dhe “Google Earth”.

Kompjuteri afër Polit të Veriut
Kush e kaë Administrata Kombëtare e Oqeanikës dhe Atmosferës në laboratorin mjedisor në Paqësore kujdeset për këtë “sy lundrues” në majë të botës. Kjo është pamja marrë nga Kamera 1, në të cilën duket Poli i Veriut.
Modeli: NetCam XL, prodhuar nga “StarDot Technologies”.
Afërsia me polin: Varion. Meqë Poli i Veriut është në mes të Oqeanit Arktik, atëherë instrumenti është i vendosur në një akull që lundron sa më afër polit.

Kompjuteri më larg tokës
Distanca nga Toka: “Voyager” është tre herë më lart se Plutoni. Pra, 4 bilionë kilometra shumëzim tre.
Distanca nga Dielli: 15.44 terametra.
Distanca që përshkon në ditë: 1 milionë milje.
Sa vjeë: Gati 30. Dërgohet në hapësirë më 5 shtator, 1977.
Vendet ku është ndalur: Jupiteri dhe Saturni, gjatë rrugës për në cepin e hapësirës që njohim.

Qendra e të dhënave: Google
Vendndodhja: Dalles, Oregon, në shtratin e lumit Kolumbia, 80 milje në lindje të Portland.
Joshjet: Mol hidroelektrik për energji, dy kulla ftohëse me katër kate.
Të punësuar brenda qendrës: Nga 100 deri në 200. Google nuk e specifikon.
Emri në kod: Quhet Projekti2 nga vendasit.
Niveli i sekretit: I lartë. Vetëm dy gazetarë kanë qenë brenda dhe kanë shkruar për të.

Kompjuteri që vëzhgon tokënEmri: Projekti “E-sciencE II (EGEE-II)”
Fillon: Më shtator 2006, për shkencëtarët në të gjithë botën.
Ndihmon: Projekte në shkallë të madhe shkencore në fusha që nga gjeologjia deri tek kimia.
Sasia e punës: 98 mijë punë në ditë, më shumë se 1 milionë në muaj.
Aftësitë: Rreth 30 mijë punë me një klikim.
Kapaciteti: Rreth 5 PB hapësirë në disk (5 milionë GB).

Kompjuteri më i shpejtë në botë
Emri: IBM BlueGene/L (BGL)
Fuqizohet: Nyja kompjuterike me procesor të dyfishtë 65,536.
Shtëpia bazë: Laboratori Kombëtari “Lawrence Livermore” në Livermore, Kaliforni.
Funksioni: Ndihmon shkencëtarët t’i përgjigjen pyetjeve fizike për armët bërthamore dhe materiale si Plutoniumi.
Kosto: 100 milionë dollarë.

Kompjuteri më i vogël në botë
Emri: OQO, Model 02
Pako: Kompjuteri i dorës është 5.6 inë i gjerë dhe 3.3 i gjatë. Peshon më pak se 30 gram.
Ka: Procesorë 1.5GHz, Windows XP apo Vista, 30 apo 60 GB kapacitet, 512 apo 1 GB ram, Bluetooth. 57 butona në total, butonat e mausit, stilolaps dixhital.
ëmimi: 1,499 dollarë.

Programi më i madh software
Emri: Linux kernel
Krijuar: Linus Torvalds, në vitin 1991.
Numri i zhvilluesve: Totali që nga viti 1991 nuk dihet; Rreth 3.200.
Modele të reja: ëdo 2.6 muaj.
Vijat e kodit: 8.2 milionë.
Sasia e kodit që shtohet ëdo orë: 85.63 vija.
Të ardhurat që i merr Microsoftit: Vetëm Bill Gates e di.
hidden
hidden
Antar/e 10%
Antar/e 10%

Male Leo Numri i postimeve : 63
Piket : 179
Thanks : 1
Ditëlindje : 10/05/2010
Mosha : 30
Hobi : hacking
Humor : pak a shum

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi